Kategorie
BASEN | CZYSZCZENIE PORADY | Q&A

AQUASHARK – Rekin basenowy | RECENZJA

Hayward, jest amerykańsko-francuskim przedsiębiorstwem, specjalizującym się w kompleksowym wyposażeniu basenów zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. Na zachodnich rynkach jest marką już znaną, natomiast w naszym kraju producent dopiero zyskuje uznanie i popularność.

Robi to bez kompleksów, śmiało rozpychając się łokciami, między Dolphinem, Zodiaciem, a Norsupem – innymi markami robotów basenowych, które możemy spotkać w asortymencie specjalistycznych sklepów ze sprzętem basenowym.

Roboty do czyszczenia basenów w portfolio producenta, to często innowacyjne modele, niezwykle rozbudowane, mające sprostać jak największej ilości wyzwań czyhających na nie w basenach. Sprawdzamy Aquasharka – urządzenie, które nie tylko z nazwy, aspiruje do bycia prawdziwym rekinem basenowym. Czy tak jest w istocie?

Jakim rekinem jesteś Haywardzie Aquashark?

BASENdo 12 metrów, wszystkie powierzchnie
WYCZYŚCIdno, ściany, linia wodna
SZCZOTKAaktywna PVC lub WB
FILTRACJAdwupoziomowa
PROGRAMYstandardowy i szybki [4 godziny / 1,5 godziny]
KABEL18 metrów
WAGA10 kg
GWARANCJA2 LATA
Hayward Aquashark – charakterystyka techniczna

HAYWARD AQUASHARK | ZASTOSOWANIE I OBSŁUGA

Ten odkurzacz basenowy skonstruowano tak, by cechowała go duża uniwersalność – idealnie nadaje się do dużych basenów, o maksymalnej długości 12 metrów, a ponadto, jest kompatybilny ze wszystkimi powierzchniami. Poradzi sobie też na śliskich podłożach, zapewniając lepszą przyczepność, dzięki piankowej szczotce typu WB. Ponieważ szczotkę można wyjąć, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w razie potrzeby manewrować jej rodzajami. I wreszcie, naprawdę długi, 18-metrowy kabel, wspomoże dogłębne czyszczenie.

Zastosowane w urządzeniu tworzywa sztuczne, są bardzo wysokiej jakości, co sprawia, że robota czyszczącego można używać przez wiele lat, bez obawy o przebarwienia i pęknięcia w kadłubie. 

Hayward Aquashark nie sprawia trudności w uruchomieniu. Podłącza się go do dołączonego w zestawie „gniazdka” (czy też transformatora), w którym znajdziemy przycisk zasilania oraz drugi, umożliwiający wybór cyklu – pełny, czterogodzinny, albo Quick Clean. W tym drugim przypadku odkurzacz upora się z zabrudzeniami w 90 minut, ale zrobi to mniej precyzyjnie, niż w standardowym czasie sprzątania. To jednak dobry program, jeśli nie chcemy robić generalnych porządków w basenie i zabrudzenia w nim nie są jeszcze tak wielkie.

Odkurzacz basenowy jest samojezdny, to oznacza, że w ogóle nie potrzebuje Twojego nadzoru. Użyty logiczny algorytm w mikroprocesorze (ASCL®), optymalizuje czyszczenie dla konkretnego rozmiaru i kształtu basenu – rekin nie będzie po nim włóczył się bez ładu i składu (jak ma to miejsce w tanich sprzętach). Nie musisz też martwić się, że w trakcie Twojej nieobecności zaplącze się kabel – zabezpieczono go tak, że ten problem właściwie nie występuje.

Niestety, w tej beczce miodu, znalazła się łyżka dziegciu. Transport odkurzacza do basenu oraz jego przechowywanie bywa dość niepraktyczne. Maszyna ma nieporęczne rozmiary i masę. 10 kg wagi sprawia, że jego przenoszenie, pomimo zastosowania uchwytu, nie będzie zabawą i na dłuższą metę konieczne może okazać się dokupienie wózka transportowego.

HAYWARD AQUASHARK | PROGRAMY I FILTRACJA

Jak wspomniano wcześniej, Aquashark stara się być robotem basenowym jak najbardziej uniwersalnym, oraz kompletnym i… Wychodzi mu to dobrze! Jest w stanie wyczyścić wszystkie elementy pływalni – od dna, po ściany, aż po zabrudzenia znajdujące się na linii wody. Hayward oferuje też dwa tryby czyszczenia – mówiąc żartobliwie – dla pedantów i niecierpliwych. Standardowy program jest jednak bardzo długi, co nie każdemu przypadnie do gustu. To w końcu aż 240 minut pracy! Mówiąc uczciwie – nie znam innego robota, z równie długim cyklem. Dla przykładu model konkurencyjnego Dolphina M500, jest w stanie zrobić to samo, w 30 minut szybciej (ale też – jest znacznie droższy!)

Tryb przyśpieszony, na szczęście, jest całkiem skuteczny i upora się starannie z zabrudzeniami w półtora godziny. Jednak ma jedną, dość irytującą tendencję do koncentrowania się bardziej na ścianach basenu niż na dnie.


Zasysany brud jest przechowywany w koszu, wyposażonym w system filtrujący na dwóch poziomach. W większości przypadków będzie to kurz i mikroalgi. Aquashark posiada także system przeciwzwrotny, który zapobiega wydostawaniu się zassanych śmieci z filtra.

Filtry znajdują się na spodzie robota i by mieć do niego dostęp należy otworzyć dolną pokrywę.

Recenzja HAYWARD AQUASHARK

Jakim rekinem basenowym jest Aquashark? Czy to postrach wszystkich brudów tkwiących w basenie domowym, czy może atrapa rekina? Prawda leży gdzieś pośrodku. Nie jest to rekin bezzębny, ale jego kły mogłyby być jeszcze bardziej naostrzone!

Gdy jednak przełkniemy to, że standardowy tryb jest zdecydowanie dla ludzi bardzo cierpliwych, to sądzę, że Hayward Aquashark ma całkiem sporo argumentów, żeby nas przekonać.

Okazuje się, że nie potrzeba do tego miliona skomplikowanych funkcji, a  dwa dobrze przemyślane tryby, z absolutnie świetnie działającym algorytmem, a także ze specjalnie zaprojektowanym nieplączącym się kablem. To wszystko sprawia, że mamy do czynienia z prawdziwie automatycznym robotem, który nie będzie wymagał naszej pomocy.

I pomimo swoich kilku wyraźnych niedoskonałości, z czystym sumieniem można uznać go za jednego z lepszych robotów basenowych, dostępnych aktualnie na rynku.

Ocena poolneo.pl : 4 / 5

 ☺ Co nam się podoba? Niedogodności
2 tryby pracy ✘  Czas pracy robota na programie standardowym mógłby być trochę krótszy
Kompleksowe czyszczenie wszystkich elementów ✘  Nieporęczny i ciężki
Pasuje do każdego typu basenu
  Bardzo dobrze działająca inteligencja robota
  Nieplączący się długi kabel
AQUASHARK | HAYWARD | KLIKNIJ TUTAJ I KUP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *