Kategorie
BASEN | FILTRACJA

Pompa do basenu – jak dobrać

Dobór pompy basenowej

Pompa do basenu zwana jest także jako pompa filtracyjna. Nieprawidłowe dobranie pompy basenowej może spowodować, że będzie ona nieefektywna, a także może spowodować uszkodzenie systemu filtrującego. Ponieważ pompy ewoluowały przez lata, wyszło na jaw wiele problemów hydraulicznych. Najczęstsze problemy dotyczą niewłaściwego typu pompy i niewłaściwego doboru rur / instalacji wodociągowych.

Zbyt duża pompa filtracyjna

Często słyszymy o nieprawidłowym zastosowaniu pomp o dużej wysokości podnoszenia w zastosowaniach o średniej i niskiej wysokości podnoszenia. Gdy pompa wysokociśnieniowa jest używana w zastosowaniach z niską wysokością podnoszenia (na przykład z wodospadem z niewielkim przeciwciśnieniem), pompa będzie bardzo głośna, ponieważ zwykle wymaga pewnego przeciwciśnienia w celu cichej pracy.

Inne problemy pojawiają się, gdy orurowanie ma niewłaściwy rozmiar. Gdy do basenów dodamy spa i chcemy, aby jedna pompa wykonała również filtrację wody. Wtedy instalacja wodno-kanalizacyjna w basenie musi być większa, aby pomieścić większy przepływ.

Jak dobrać pompę do basenu

Generalnie zasada jest taka, by pompa filtracyjna w ciągu dnia przefiltrowała trzy razy basen. Warto wsiąść pod uwagę, aby nie pracowała 24h na dobę, tylko przez pół dnia. Zatem jak ją dobrać do basenu? Należy ilość litrów sześciennych wody jaką chcemy mieć w basenie pomnożyć przez trzy. W ten sposób dostaniemy informację jaką łącznie ilość wody należy przefiltrować. By pompa filtracyjna nie wyeksploatowała się zbyt szybko i chcą wydłużyć jej żywotność, gdyż zakup nowej i podłączenie jej to dodatkowe koszta. Warto by pompa pracowała przez pół dnia, a drugą połowę odpoczywała. Zatem łączną ilość wody do przefiltrowania w ciągu dnia dzielimy przez 12.

Przykładowo jeżeli nasz basen ma mieć objętość 30m3 to:

30 x 3 = 90m3 ilośc wody do przefiltrowania

180 / 12 = 7,5 m3/h moc pompy

W powyższym przykładzie wyszło, że potrzebujemy pompę o mocy 8m3 – celowo zaokrągliłem w górę, gdyż im lepsza filtracja tym mniej chemii basenowej. Tym bardziej, że należy wsiąść pod uwagę straty przepływu wody w orurowaniu.

Poproś o dobór pompy filtracyjnej naszego eksperta

Podczas zakupu pompy basenowej ważne jest, aby dokładnie ocenić potrzeby basenu. Nasi eksperci pomogą Ci określić odpowiednią pompę basenową do konkretnego zastosowania i stylu życia. Przy doborze pompy basenowej wezmą pod uwagę wiele czynników. takich jak rozmiar filtra, rozmiar instalacji wodociągowej, dysze spa i wymagania dotyczące funkcji wody. A także szybkość wymiany wody – tak zwanego przepływu potrzebnego do prawidłowego filtrowania wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *