Kategorie
BASEN | BUDOWA

Pompa ciepła do basenu

Co to jest pompa ciepła do basenu i do czego służy?

Pompa ciepła do basenu to urządzenie, które zamienia ciepło z powietrza w ciepło do ogrzania wody w basenie. Może również działać w drugą stronę, pobierając zimnie powietrze z otoczenia i schłodzić wodę w basenie. Jej największą zaletą jest sprawność COP, dzięki której pobiera znacznie mniej energii niż grzałka elektryczna dając tyle samo ciepła.

Co to jest współczynnik COP

Mówią bardzo ogólnie, można powiedzieć, że jest to stosunek energii pobranej w stosunku do energii oddanej. Dla przykładu jeżeli COP wynosi 5, oznacza to że pompa pobrała 1 kw energii a oddała 5 kw. Mówiąc dokładniej współczynnik wydajności COP jest to stosunek ciepła użytkowego do zużycia energii przez sprężarkę wraz jednoznacznie określonymi urządzeniami pomocniczymi pompy ciepła. Należy jednak brać, pod uwagę, że im wyższa temperatura na zewnątrz tym współczynnik COP większy. Niestety mało producentów podaje w jakiej temperaturze był wykonywany pomiar tego współczynnika.

Product query unexpected return: Not Found

Ponadto dodatkową korzyść jaką uzyskujemy z posiadania bajpasu jest możliwość odłączenia pompy ciepła. W taki sposób by basen dalej mógł filtrować wodę, beż żadnych zakłucceń i przerw w pracy.

Inwertorowa pompa ciepła czy zwykła?

Pompa inwertorowa jest bardziej energooszczędna, gdyż regulacja temperatury wody grzewczej przez pompę ciepła ze sprężarką inwerterową jest znacznie bardziej precyzyjna niż w przypadku sprężarek ON/OFF. Pompa ciepła bez inwertera nie może być co chwilę włączana i wyłączana, dlatego musi dogrzać do wyższej temperatury. Wynika to z konieczności zachowania minimalnego czasu pracy sprężarki.

Gdzie podłączyć pompę ciepła?

Pompę ciepła podłączamy za filtracją. Im bliżej podłączymy pompę ciepła przy wlocie do basenu, tzw. dyszy wlotowej tym mniejsze straty ciepła. Analogicznie, im dalej od basenu tym większe straty ciepła w rurach które doprowadzają ciepłą wodę. Nie ma znaczenia, czy pompa stoi na słońcu, czy pod drzewem. Ważne, żeby miała dopływ świeżego powietrza, a żeby dłużej nam służyła powinna stać pod zadaszeniem.

Pompa ciepła z inwerterem  pozwala dostosować moc grzewczą do aktualnego zapotrzebowania budynku. Dzięki temu osiągamy większą efektywność współczynnika COP a co za tym idzie większą energooszczędność. Ponadto dost większy komfort użytkowania, gdyż uzyskujemy temperaturę jaką chcemy, a nie w granicach jej odchyleń.

Co to jest bajpas i do czego służy?

Bajpas służy by wyregulować przepływającą wodę przez pompę. By woda, która wlatuje do pompy ciepła, nie przeleciała zbyt szybko i zdążyła się nagrzać. Bajpas to najprościej mówiąc rozgałęźnik, który część wody doprowadza do pompy ciepła a drugą część do basenu. Należy tak ustawić zawory kulowe na bajpasie by różnica między wejściem zimnej wody na pompie a wyjściem już ogrzanej wynosiła 3 stopnie.

Od czego zależy koszt eksploatowania pompy ciepła?

Koszt eksploatacji zależą od wielkości basenu, czyli od mocy pompy. Czy pompa jest energooszczędna czyli inwerterowa czy zwykła. Jednak najważniejszym czynnikiem jest czas użytkowania pompy. Głównym wpływ ma pogoda, ale nie jest to tylko temperatura. Pozostałymi czynnikami wpływającymi na czas pracy pompy ciepła jest umiejscowienie basenu, czy basen jest w miejscu nasłonecznionym czy w cieniu? Jak długo w ciągu dnia dociera tam słońce? Czy basen stoi w miejscu gdzie często wieją wiatry? Wkopany jest w ziemie, czy jest to basen stelażowy, gdzie ściany są wychładzane przez wiatr? Czy jest dobrze zaizolowany od dna i ścian? Jak często jest on przykrywany w ciągu dnia, gdyż nawet zwykła folia solarna dodatkowo dogrzewa basen. Czy basen jest przykrywany na noc, gdyż wtedy najbardziej się wychładza woda.

Jakie zasilanie potrzebne jest do podłączenia pompy grzewczej?

Do podłączenia pompy ciepła wystarczy zwykłe zasilanie o napięciu 230V. Nie potrzebujemy mocy ani 3 faz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *