Kategorie
BASEN | BUDOWA PORADY | Q&A

Pompa Ciepła do Basenu – koszt eksploatacji?

Cały czas napływają do nas pytania: Jaki jest koszt utrzymania pompy ciepła w sezonie ? Ile energii elektrycznej zużywa? Czy do kosztów należy doliczyć pompę filtracyjną do basenu?

Od czego zależą koszty pobieranej energii pompy ciepła?

Nie można jednoznacznie powiedzieć ile energii elektrycznej zużywa pompa ciepła. Koszt eksploatacji zależą od wielu czynników. Czynniki możemy podzielić na stałe i zmienne.

Koszty utrzymania pompy ciepła – czynniki stałe.

Głównym z nich jest wielkości basenu, gdyż od tego zależy moc pompy. Jaką temperaturę chcemy uzyskać w basenie. Ważnym jest też, czy pompa basenowa jest energooszczędna inwerterowa, czy zwykła. Oczywistym jest też jaką temperaturę chcemy uzyskać w basenie. Przy czym nie można ustawić temperatury wyższej niż 40 stopni Celsjusza.

pompa ciepła

Współczynnik efektywności

Należy też wsiąść pod uwagę, że im niższa temperatura tym pompa nie tylko pracuje dłużej, ale pobiera więcej prądu. Dzieje się tak dlatego, że współczynnik efektywności COP spada wraz z temperaturą. Mówiąc bardziej obrazowo, w zależności od temperatury moc pobieranego przez pompę prądu się zmienia. Im wyższa temperatura tym pompa ciepła pobiera mniej prądu. Dla zobrazowania im temperatura jest bliżej zera jej efektywność jest 1:1 Jeden kilowat prądu daje jeden kilowat ogrzewania, gdy temperatura wzrasta jeden kilowat prądu daje kilka kilowatów ciepła.

Pobór energii pompy ciepła – czynniki zmienne.

Najważniejszym czynnikiem jest czas użytkowania pompy. Głównym wpływ na to ma pogoda, ale nie jest to tylko temperatura. Pozostałymi czynnikami wpływającymi na czas pracy pompy ciepła jest umiejscowienie basenu, w ciągu dnia dociera tam słońce? Czy basen stoi w miejscu gdzie często wieją wiatry? Wkopany jest w ziemie, czy jest to basen stelażowy, gdzie ściany są wychładzane przez wiatr? Czy jest dobrze zaizolowany od dna i ścian? Jak często jest on przykrywany w ciągu dnia, gdyż nawet zwykła folia solarna dodatkowo dogrzewa basen. Czy basen jest przykrywany na noc, gdyż wtedy najbardziej się wychładza woda.

Pompa ciepła do basenu z inwerterem lub bez.

Pompa ciepła do basenu może być z inwerterem jak np. mają to marki Hayward lub Fairland. Basenowa pompa ciepła, może nie mieć inwertera, przykładowo najtańsze pompy Hewalex. Może mieć tak zwany pół inwerter, czyli w zależności od aktualnej temperatury wody, można ustawić moc działania sprężarki i ilość obrotów wentylatora. Pompa ciepła z inwerterem jest droższa, ale zużywa mniej energii elektrycznej.

Product query unexpected return: Not Found

Basenowa pompa ciepła – ile zużywa prądu?

Do obliczenia zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła należy doliczyć energię pompy filtracyjnej. Z tego względu, że bez pompy basenowej pompa ciepła nie zadziała, gdyż musi być w niej obieg, by grzała. 

Przy basenie o pojemności wody 30 000 m3 utrzymując temperaturę 29 stopni, grzejąc pompą Comfortline Inverter 9,2 kw. Przez okres 5 miesięcy od połowy kwietnia do połowy września zużyła 2130 kWk

Pompa ciepła do basenu przez 5 miesięcy w przeliczeniu na złotówki w zależności od operatora energii elektrycznej i taryfy może wynosić ok 1200 zł. W zależności od pogody można przyjąć w zaokrągleniu, że pompa ciepła wraz z pompą filtracyjną dzienie zużywa ok 15 kWh.

Najwięcej energii zużywane jest na początku sezonu, kiedy na samym starcie musimy dogrzać basen do pożądanej temperatury.

W odpowiedzi na “Pompa Ciepła do Basenu – koszt eksploatacji?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *