Kategorie
BASEN | FILTRACJA

Zestaw filtracyjny do basenu

Im lepsza filtracja wody w basenie, tym większa oszczędność na chemii basenowej. W zależności od wielkości basenu, należy dobrać odpowiedniej wielkości zestaw filtracyjny. Zestaw filtracyjny składa się z pompy basenowej oraz filtra piaskowego.

Jak działa filtracja wody w basenie przelewowym?

W zależności czy basen jest skimmerowy czy przelewowy woda z basenu zbierana jest w różny sposób. Proces filtracji wody w basenie przelewowym, następuje od dna basenu w górę. W basenie przelewowym woda zbierana jest z rynien które umieszczone są pod kratkami dookoła basenu. Z rynien woda basenowa trafia do zbiornika przelewowego, który kontroluje poziom wody. Następnie przez pompę basenową wtłaczana jest do filtra. Z filtra basenowego woda przez orurowanie przez dysze denne z powrotem trafi do basenu. Basen przelewowy spotykany jest głównie na obiektach publicznych i ma większą wydajność przez co jest droższym systemem, gdyż potrzebuje większy filtr, mocniejszą pompę filtracyjną i w przeciwieństwie do basenu skimmerowego dochodzi zbiornik wyrównawczy.

Jak działa filtracja wody w basenie skimmerowym?

filtr do basenu
filtr do basenu

W basenie skimmerowym woda zbierana jest z powierzchni basenu przez skimmer, dlatego warto mieć skimmer szeroki, by więcej zanieczyszczeń z powierzchni basenu trafiało do skimmera. W skimerze basenowym znajduje się koszyk do zbierania zanieczyszczeń. Jest to pierwszy filtr wyławiający z basenu największe zanieczyszczenia. Ze skimmera woda przez pompę trafia do filtra basenowego, następnie poprzez dysze wlotowe wpuszczana jest z powrotem do basenu. Jeżeli chcemy mieć oczyszczone dno możemy podłączyć do skimmera lub pompy odkurzacz ssący.

Czy można pompę filtracyjną umieścić ponad poziomem wody w basenie?

Pompa filtracyjna zasysa wodę, więc może znajdować się powyżej lini wody basenowej. Należy pamiętać by przed pompą zasysającą znajdował się zawór zwrotny. Zawór zwrotny przepuszcza wodę w jednym kierunku. Montujemy go pomiędzy skimmerem a pompą, aby woda nie cofnęła się do basenu.

Gdzie należy umieścić skimmer, a gdzie dysze wlotowe?

Należy zwrócić uwagę, że skimmer z którego pobierana jest woda, umieszczamy po przeciwnej stronie niż dysze wlotowe. Wtedy z jednej strony basenu pobieramy wodę, a po przeciwnej wpuszczamy z powrotem do basenu. Co by się stało, gdyby skimmer był na tej samej ścianie co dysza? Wtedy woda w jednym miejscu byłaby wypuszczana i zasysana z powrotem. Efekt byłby taki, że wytworzyło by się półkole w basenie, otoczone z każdej stronie brudem i glonami.

skimmer

System filtracji wzdłużnej

W każdym systemie filtracji umieszczamy skimmery i dysze na przeciwko siebie. System filtracji wzdłużnej polega na umiejscowieniu skimera i dysz w najbardziej oddalonych od siebie ścian basenu.

System filtracji poprzecznej

W filtracji poprzecznej również umiejscawiamy na przeciwko siebie. Z tą różnicą, że filtracje umiejscawiamy na najbliżej położonych siebie ścianach. Dodając tym samym skimmery, a co z tym idzie i dysze. Jest to system droższy gdyż poza większą ilością dysz i skimmerów, musimy użyć mocniejszej pompy i większego filtra.

Ile dysz wlotowych powinno znajdować się w basenie?

Na jeden skimmer przypadają dwie dysze wlotowe. Zależy to też od wielkości basenu. Jeżeli mamy basen o wymiarach 8m x 4m umieszczamy w nim dwa skimmery. A co za tym idzie 4 dysze wlotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *