Kategorie
BASEN | FILTRACJA

Filtr do basenu

Żeby dobrać odpowiedni filtr do basenu, należy wsiąść pod uwagę wielkość basenu, a także moc pompy. Im większy filtr tym filtracja jest lepsza i rzadziej trzeba wykonywać płukanie filtra.

Jak działa filtr piaskowy ?

W filtrach piaskowych złożem filtracyjnym przede wszystkim jest piasek kwarcowy lub wkład szklany. Filtr piaskowy pobiera wodę przez skimmer za pomocą pompy basenowej. Pompa tłoczy wodę basenową do filtra, w którym zanieczyszczenia zatrzymują się na ziarnkach piasku. Dzięki czemu, oczyszczona woda orurowaniem, przez dysze wlotowe wraca do basenu.

Filtr basenowy należy regularnie płukać.

Aby w filtrze uniknąć gromadzenia się wszelkich zabrudzeń w tym bakterii i grzybów, filtr do basenu należy regularnie płukać. W tym celu, używamy funkcji płukanie wsteczne.

Jak często należy wymieniać złoże?

Częstotliwość wymiany złoża, zależy od rozmiaru basenu, oraz od wielkości filtra. A im większy zbiornik filtra, tym dłużej woda w basenie pozostaje czystsza. Przy filtrach małych konieczność wymiany złoża może być częstsza. Aby woda w basenie była czysta, po dwóch latach użytkowania należy całkowicie wymienić złoże piaskowe.

Wkład kwarcowy czy szklany?

W filtrze z aktywnym złożem filtracyjnym jest granulat szklany. Ma on znacznie lepsze właściwości bakteriobójcze niż kwarc. Łatwiej i szybciej można przepłukać wodę niż, przez wkład kwarcowy. Zasadnicza różnica poza ceną polega na żywotności wkładu szklanego.

Wkład szklany jest bardziej wartościowy:

  • rzadziej go trzeba wymieniać, co 8-10 lat
  • ma lepsze właściwości oczyszczające wodę
  • oszczędza używanie chloru
  • zapobiega rozprzestrzenianiu się patogenów

Jak wymienić złoże filtracyjne?

Złoże kwarcowe posiada różną granulacje kwarcu, dlatego zmieniając piasek do filtra basenowego zaczynamy od największej granulacji. A kończymy na najdrobniejszej. Szczególną uwagę należy zwrócić, by piasek nie dostał się do rury centralnej wewnątrz filtra. Dlatego warto zabezpieczyć ten otwór podczas wsypywania pisku do filtra.

Jakie funkcje ma zawór 4 – drożny w filtracji?

Należy pamiętać, że przed każdą zmianą pozycji zaworu, wpierw należy wykonywać przy wyłączonej filtracji! Gdyż w przeciwnym wypadku może dojść do uszkodzenia filtra basenowego.

1 Filtrowanie – Woda wtłaczana jest od góry filtra a następnie przepuszczana jest przez piasek. Brud osadza się na górze filtra na piasku.

2 Płukanie – Woda przepuszczana jest od dołu filtra. Piasek zostaje wtedy podniesiony i przemieszany. Brud zostaje oddzielony od piasku, a wszystkie zanieczyszczenie wpływają do kanalizacji.

3 Zamknięty – Zawór zamyka cały przepływ wody do filtra i basenu. Nie można wtedy włączać systemu filtracji.

4 Ułożenie złoża – Umożliwia przepłukanie piasku i wyrównanie dna filtracji po wypłukaniu filtra. Woda przelatuje przez filtr, jednak w przeciwieństwie do filtracji, woda zamiast do basenu trafia do kanalizacji.

Jakie dodatkowe funkcje ma zawór 6- drożny ?

5 Cyrkulacja – Woda z pompy przeprowadzana jest do basenu z pominięciem filtra.

6 Opróżnianie – Woda z basenu trafia bezpośrednio do kanalizacji. Służy do obniżenia poziomu wody w basenie.

Co to jest wziernik czystości filtra?

Wziernik to przezroczysty pojemnik, który służy do obserwacji wody wyrzucanej do kanalizacji po płukaniu. Jak zawór w filtrze ustawimy na ułożenie złoża. Dzięki wziernikowi zobaczymy, czy piasek w filtrze jest już na tyle przeczyszczony, że woda można trafić już do basenu.

Do czego służy manometr w filtrze?

Manometr wskazuje ciśnienie przepływającej wody. Mianowicie, jeżeli ciśnienie w manometrze wzrośnie oznacza to, że czas wykonać płukanie wsteczne. A co jeżeli ciśnienie manometrze jest za niskie? Może to oznaczać, że prefiltr w pompie lub pompa została zapchana i należy to wyczyścić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *